• +90 212 258 99 80

    info@dentadres.com
  • Barbaros Bulvarı Divan Apt.

    No: 81/2 Beşiktaş - İstanbul

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?

Genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı dişeti ve çene kemiğinde implant destekleyecek oranda kemik bulunan, ağız bakımı iyi olan kişilere uygulandığında başarı oranı yüksek olur. Bazı durumlarda implant yerleşimi için yeteri kadar kemil miktarı bulunmayabilir. Kemik kaybı fazla olan kişilere farklı ileri tedaviler uygulanarak implant yerleştirilir.

İmplant uygulaması nasıl yapılmalıdır?

İmplant uygulaması genellikle iki aşamada gerçekleştirilir. İleri cerrahi gerektirmeyen standart bir implant uygulaması için implant uygulanacak alana lokal anestezi yapılacak bölgenin anestezisi sağlandıktan sonra dişeti kaldırılır. Kemik yüksekliği ve kalınlığına uygun olarak implant kemik içine yerleştirilir. İkinci aşamada implantın kemik ile bütünleşmesi için bekledikten sonra üzeri kapalı olan implant açılarak protez işlemine başlanır.

Kimlere implant uygulanmaz ?

Baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulanmış bireylere. Kemik büyüme ve gelişimini tamamlamamış genç bireyler. Sigara kullananlar. Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili, otoimmün hastalıkları olanlar bifosfenat kullananlar kortikostonoid alanlar immun sistemi baskılayıcı ilaçlar kullananlar doktorlarıyla konsültasyon yapabilir tarzı bişi uygun şartlar sağlanırsa implant yapılabilir.

İmplant hangi maddelerden yapılmıştır?

İmplant titanyum ve alaşımlarından yapılmıştır. Ağız sıvılarından etkilenmez. Ağız içi kuvvetlere dayanıklıdır.

İmplant yerleştirildikten sonra protezinizn ne zaman yapılmalıdır?

İmplant yerleştirildikten sonra kemik ile kaynaşması (osteointegrasyon) için kemik kalitesi, hastanın yaşı ve “sayfa 6” durumuna göre 1-6 ay arası kemik iyileşmesi süresi gerekmektedir. Günümüzde implant yüzey özelliklerinin gelişmesiyle implant kemik içerisine yeterli kuvvet ile yerleştirilmişse fonksiyonsa geçmeyen ve bazı durumlarda fonksiyonda olan geçici protezler yapılabilmektedir. Doğru zamanlama hekiminiz tarafından size bildirilmektedir.

İmplant operasyonunda ağrı duyar mıyım ?

Ağrısız bir müdehale için diş çekimi esnasında kullandığımız lokal anestezi yeterlidir. Bazı durumlarda sedasyon yada genel anestezi gerekebilir operasyon sonrası ağrı kesici verilebilir. Çoğu zaman buna gerek kalmaz. İşlem sonrası implant varlığı bile hissedilmez

İmplant cerrahisi tehlikeli midir ? Korkulacak ve sakıncalı yerler var mıdır ?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi implant cerrahisininde ufak tefek riskleri vardır. Diş hekiminiz sizi bilgilendirecektir. Herşey olması gerektiği gibi yapılacaktır.

İmplant Başarısını Etkileyen faktörler?

Steril ve modern koşullarda yapılan implant tedavilerinin başarı oranı %95’e kadar ulaşmaktadır. İyi bit ağız bakımı ile implant ömür boyu kullanılabilir.

Neden implant yaptırmalıyım ?

En büyük avantajı diğer dişlere herhangi bir işlem uygulanması gerekmez ve diş çekimi sonrası çene kemiğinide kayıp olur. İmplant kemik kayıplarınıda kemik dokusunun etrafında tutması sayesinde engellemektedir.

İmplant Destekli Protez Çeşitleri Nelerdir?

İmplant sayı ve konumu, çevre yumuşak doku ve dudak desteği gibi faktörler değerlendirlerek implant üstü sabit protezler, implant üstü hareketlei protezler veya implant üstü hibrit protezler uygulanmaktadır.